Иницијатива Отворени Балкан до сада је омогућила да извоз или увоз прехрамбених производа међу земљама чланицама буде скраћен и до 50 одсто, директни трошкови такси и накнада смањени су и до 80 одсто, што је резултирало увећањем трговина у региону Отвореног Балкана за скоро 30 одсто, показало је истраживање Америчких привредних комора у Србији, Северној Македонији и Албанији, представљено на конференцији „Регионална економска сарадња Отворени Балкан: шта привреда може да очекује?“ која је одржана 24. априла 2023. године.
У оквиру министарског панела, министар унутрашње и спољне трговине и председник Националног координационог тела за олакшање трговине Томислав Момировић истакао је да је Отворени Балкан „један од најважнијих аспеката српске економске политике“.
„Повезивање тржишта и интеграције на регионалном и европском нивоу немају алтернативу. Сваки други пут је пут у неизвесност, пут у економску и политичку стагнацију“, казао је Момировић.
Додао је да је зато Србија опредељена да на сваки начин повеже регионално тржиште, подсетивши да је Отворени Балкан иницијатива лидера Албаније, Северне Македоније и Србије, односно да није наметнута са стране.
„Отворени Балкан је довео до тога да Србија и Албанија данас имају најбоље политичке односе у својој историји“, истакао је министар трговине Србије и истакао да Влада Србије неће одустати од регионалних интеграција.
У оквиру панела о слободној трговини робом, учесници су били чланови Националног координационог тела за олакшање трговине: Иван Томашев, начелник граничне фитосанитарне инспекције, Љиљана Ивањац, начелник одељења у одељењу ветеринарске инспекције, Мирјана Вељковић, начелник у одељењу граничне санитарне инспекције, Барбара Влачић из Управе царина, као и Оливера Јоцић, помоћница министра унутрашње и спољне трговине. На овом панелу дискутовано је о мишљењу привреде у вези са истраживањем у области слободног протока робе.
Према мишљењу привреде, најзначајније достигнуће иницијативе Отворени Балкан је резултат имплементације поједностављења увозно-извозних процедура за трговину робом биљног и животињског порекла (уклањање инспекција са границе, прихватање лабораторијских резултата и смањење такси и накнада), што је директно утицало на скраћење укупног трајања извозно-увозних процедура и смањење трошкова трговинске размене.
Привреда ово види као добар показни пример позитивних ефеката које уклањање трговинских баријера може имати и за привреду и потенцијално смањење трошкова за крајње потрошаче.
Како је показало истраживање, међу најважнијим корацима за даље унапређење слободног кретања робе у региону привреда види униформно и доследно спровођење усвојених споразума од стране свих потписница како би сви извозници, у све три земље, имали пуне користи од ових споразума, као и проширење обухвата ових споразума на све категорије роба којима се тргује и на све инспекције – првенствено санитарну инспекцију.