Седма седница Националног кооринационог тела за олакшање трговине (НКТОТ), одржана је 25. новембра 2021. године на Палићу, уз подршку програма Владе Швајцарске за изградњу капацитета у области трговинске политике.
Седницом је председавао председник НКТОТ, Стеван Никчевић, а присуствовали су заменик председника НКТОТ Душко Маринковић, председавајући стручних радних група Снежана Карановић, Миланка Давидовић, Татјана Динкић и Зоран Бакић, као и други чланови из надлежних ресора који су укључени у рад овог Тела. Пословну заједницу је испред Привредне коморе Србије представљао Александар Радовановић, испред Америчке привредне коморе у Србији Амалија Павић и Драгана Цветковић и Никола Костић у име Савета страних инвеститора.
На седници су разматрани нацрти и потом усвојени нови акциони планови за четири стручне радне групе, за период 2022-2023. године, што представља трећи циклус акционих планова НКТОТ, почев од 2018. године. Нови акциони планови садрже активности из најзначајних области спољнотрговинске политике у складу са областима које покривају стручне радне групе, затим конкретне мере, надлежности и индикаторе резултата и могу се пронаћи на следећем линку.
Представници приватног сектора су имали веома активну улогу како у достављању предлога, тако и током процеса усаглашавања самих акционих планова и може се консатовати да су скоро све иницијативе прихваћене и постале део планираних активности за наредни период. На овај начин је потврђено да је НКТОТ одлична платформа за јавно-приватни дијалог, помоћу које се одвија активна комуникација и размена искустава и идеја између надлежних државних органа и пословне заједнице у циљу олакшања спољнотрговинског промета.
Наредног дана, реализована је посета највећем граничном прелазу са Мађарском, Хоргош, где су представници Управе царина, Управе граничне полиције, као и фитосанитарне и ветеринарске граничне инспекције представили свој рад и процедуре. Чланови НКТОТ су заједно са представницима пословне заједнице детаљно упознати са граничним процедурама које се одвијају на Хоргошу, као приликом изласка из земље, тако и приликом уласка у Србију. На лицу места су сагледани проблеми са којима се суочавају извозници и увозници, а односе се на дуго чекање камиона на граничном прелазу. Са овим проблемом се суочавају и саме граничне службе како због пооштрених процедура са мађарске стране, али и због ограничене инфраструктуре и техничком опремљености самог граничног прелаза. У наредном периоду се очекују олакшање увоза, пре свега због увођења новог IT система у фитосанираној контроли на граници, као и проширење инфраструктуре која би требало да се реализују у 2022/23. години.